Tüm Detaylarıyla Spartan Browser

0
1395

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte sunduğu diğer bir yenilik de Spartan Browser. Bakalım Internet Explorer’ı tarihin karanlık sayfalarına gömecek olan tarayıcının ne gibi özellikleri var. Karşınızda tüm detaylarıyla Spartan browser.

Spartalıların, milattan önce 650 yılında Yunanistan’ın tam göbeğinde konuşlanan, güçlü ordusu ile efsaneleşmiş bir millet olduğunu biliyoruz. Ancak, günümüze dönecek olursak Microsoft’un yeni tarayıcısının adı olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcının ismini Spartan koymaları ve Windows 10′ un tam göbeğine yerleştirmelerinden anladığım kadarıyla, Microsoft, eski, zayıf ve ölümüne yavaş tarayıcısı Internet Explorer’dan kurtulmak için Spartan’ı devreye sokmuş.

Microsoft, henüz Internet Explorer tarayıcısından tam anlamıyla kurtulmadı ama biraz önce de bahsettiğimiz üzere, Spartan, Internet Explorer’ı tarihin karanlık sayfalarına gömmeye geliyor diyebiliriz.

Microsoft, isim anlamında henüz bir karara varmamış. Dolayısıyla Project Spartan sadece bir kod adı, ama Windows 10 üzerinde ki tarayıcıyı deneme fırsatı bulanlar, adı ne olursa olsun Internet Explorer’dan çok daha başarılı olduğunu dile getirmişler.

Sade ve Şık

Project Spartan’ da ilk fark edeceğiniz şey ne kadar zarif ve basit bir ara yüzünün olduğu olacaktır. Bazıları bunun sebebinin, tarayıcının henüz tüm özelliklerine kavuşmamış olmasından kaynaklandığını düşünebilirler ve çok da haksız sayılmazlar. Ancak, dikkat etmemiz gereken diğer bir detay da Microsoft’un eski ve modası geçmiş Internet Explorer’dan kurtularak, yeniçağa uygun bir tarayıcı üretmek istemesi. Bu sebeple de ortaya iyi bir iş çıkacağı aşikâr.

Spartan’ın ara yüzü şimdilik oldukça basit ve bir sürü karman çorman sekmelere sahip tarayıcılardan çok daha kullanışlı. Bunların dışında adres çubuğu, ayarlar vs. her şey yerli yerinde ve rahatlıkla bulunabilir konumda.

“Bu kadar övdünüz ama hiç mi kusuru yok?” diye soracak olursanız…. Var tabii ki, hatta mutlaka bahsetmemiz gereken bir problem ise şu; Diyelim ki Windows 8.1 işletim sistemi ve dokunmatik ekranı olan bir cihazdan Spartan tarayıcı kullanıyorsunuz, sanmayın ki Spartan tarayıcınız dokunmatik ekranlarla mükemmel bir uyum içinde çalışacak, aksine takılmalar ve sayfalar arası sert geçişler ile karışılacaksınız. Umuyoruz en kısa zaman gelecek bir güncellemeyle bu sorun da ortadan kalkar.

Yalnız her şeyden önce, bunun sadece bir ön izleme sürümü olduğunu hatırlatmamızda fayda var ve henüz günlük kullanıma hazır olmasa da, çok yakında final sürümüyle tüm sorunları hallolmuş bir Spartan tarayıcı ile karşılaşacağız.

Yazı Yazma ve Not Alma Özelliği

Spartan’ın en etkileyici özelliklerinden birsi de not alma ve yazı yazmaya imkân sağlaması. Eğer stylus kalemleri destekleyen bir cihaz kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay ancak dokunmatik ekrana sahip olmayan notebookveya PC’ler de bu özelliği kullanabiliyor. Not alma özelliğini kullanmak için, Web Note tuşuna basarak web sayfası üzerine istediğiniz şeyi yazıp çizebilirsiniz. Bu arada yazının rengini değiştirme, önemli kısımları renklendirme ve notun altına yorum yazma gibi özellikler de mevcut…

 

Tarayıcı üzerinde ki çizimizi bitirdikten sonra, bu sayfayı e-mail üzerinden paylaşabilir veya OneDrive ya da OneNote üzerine kaydedebilirsiniz. Şu an tüm paylaşım siteleri desteklenmese de, duyduğumuza göre Microsoft, final sürümünde tüm paylaşım sitelerini destekleyen bir tarayıcı ortaya çıkaracak.

Tarayıcıya Entegre Edilmiş Cortana Asistan

Spartan Projesi’nin diğer bir yeniliği ise, tarayıcıya entegre edilen Cortana asistan. Zaten Windows 10 hali hazırda Cortana’ya sahip neden Spartanda da olmasın diyen Microsoft, hemen harekete geçmiş ve tarayıcısına da Cortana asistan desteği vermeyi ihmal etmemiş. Oldukça zeki bir asistan uygulaması olan Cortana, kelime aratma, yol bulma desteği ve mekân detayları gibi özellikleri kullanmanızı sağlayan çeşitli kısa yollar sayesinde daha pratik sonuçlar veriyor.

Okuma Listesi ve Okuyucu Görünümü

Okuyucu görünümü her ne kadar eski versiyonuna benzese de Windows 10 ile birlikte belli başlı yenilikler getirilmiş. Ancak, şu an için bu özelliğin çok da randımanlı çalışmadığını belirtelim. Makale, roman vs. gibi yazılar için sorunsuz çalışmasına rağmen, bol resimli veya büyük sayfaları görüntülerken sorunlar oluşabiliyor.

Okuma listesi, hepimizin bildiği gibi PDF gibi belgeleri ve internet sitelerini çevrimdışıyken okuma ve ziyaret etme imkânı sağlayacak. Ön izleme sürümünde tam anlamıyla aktif olarak çalışmasa da, final sürümünde Windows 8.1 kullanıcılarının sahip olduğu Okuma listesi özelliğine benzer olarak çalışacak.

Genel Bakış

Genel olarak Spartan tarayıcının geleceği parlak diyebiliriz. Microsoft, Internet Explorer’ın kötü mirasından kurtulmak için elinden geleni yapacağını da göz önünde bulundurursak, ortaya yenilikçi, kullanışlı ve güçlü bir ürünün çıkacağı aşikâr.

Ancak Microsoft’un bu mücadele de Chrome, Safari, Firefox gibi güçlü rakipler ile karşı karşıya olduğunu da hatırlatmak lazım. Dolayısıyla, Spartan tarayıcının daha aşması gereken birçok sorun, geliştirmesi gereken birçok özellik ve en önemlisi hızlandırması gereken bir web tarayıcısı var…

incehesap